Good night, it is Tuesday 24.11.2020. It is the nameday of Emílie, tommorow is the nameday of Kateřina.

201023 zamecekKdyž jsem dostala koncem léta zprávu, že informace o Zámečku zaujaly pana Laco Lahodu, známého badatele po historii různých staveb, jeskyní a dalších míst, byla jsem ráda... Na jeho návštěvu koncem září jsem se těšila, a bylo to opravdu velmi zajímavé.


Pan Lahoda si přivezl různé dokumenty a mapy i z dřívějších dob, které si o Zámečku našel, udělal si velmi rozsáhlou přípravu a při jeho zkušenostech z jiných míst už předem věděl, na která místa se chce zaměřit. Přijel i s kolegou Jaroslavem Marešem, který vše svojí kamerou natáčel a o těchto průzkumech Zámečku pak sestaví dokument, který bude později zveřejněn mezi dalšími jejich dokumentárními filmy na youtube.


Kromě jiného také přesně změřil hloubku studny, která je vedle menší původní a byla vykopána až při úpravách pro sklad piva a také do ní spustil malou kameru, a hned o ní víme víc než dříve. Jednak přesnou hloubku, která je 11,8 metrů a ne 9, jak bylo uváděno, a také že nemá spojení s vedlejší, původní, jak se myslelo. Že je čtvercového půdorysu jsem věděla, ale že dole je hodně rozšířená, aby vznikl rezervoár na více vody, to nám odhalila až kamera. Sice se kdysi prý celá čistila, ale tyto informace jsem nikde nenašla.


Také velmi zajímavě vyprávěl o tom, jak se dříve řešil odtok odpadní vody a dokumentoval to fotkami z podzemí zámku Slavkov u Brna s tím, že tady by to mohlo být vyřešeno podobně, když oba zámky byly stavěny podle plánů stejného architekta Domenica Martinelliho.


Dalo by se to samozřejmě předpokládat a už nyní jsem zvědavá, jestli se podaří při pokračování průzkumu taková místa najít. Bohužel je to velmi ztíženo pozdějšími úpravami podlah ve sklepení, ke kterým došlo v roce 1802, když bylo sklepení upravováno pro potřeby skladování piva z lanškrounského pivovaru.


Tenkrát nejen vybourali příčky mezi některými sklepy, ale prakticky úplně předělali podlahy, aby jim mohli dát sklon a sníženou odtokovou strouhu. A pravděpodobně úplně předělali podlahu i v dlouhé chodbě, takže z původních úprav tam moc nezbylo. Je pak těžké hledat jak byl vyřešen odtok vody při stavbě zámku.


Také různé výklenky ve sklepení, které jsou napůl zazděné a některé napůl zasypané, měly původně svůj význam a nebylo to zřejmě ukládání potravin, jak jsem se dříve někde dočetla.


Průzkumy prováděné panem Lahodou budou zase příští rok pokračovat, a jsem velmi zvědavá, na co ještě přijdeme z minulosti zámku.


Ve věži pan Lahoda poukázal na různá místa, která by mohla být zajímavá svým základním určením a ještě budeme zjišťovat, k čemu měla sloužit původně. Bohužel následných oprav a úprav bylo na Zámečku hodně a někdy je nemožné určit po přestavbách, jak to místo vypadalo dříve a k čemu mohlo sloužit. Ale každá informace z historie zámku a o původním účelu různých míst je samozřejmě zajímavá.

 

 

Návštěvníci

I když letos na jaře nebyly prohlídky skoro dva měsíce možné, a nyní zase není možno provázet návštěvníky, i přesto jsem jich provedla po Zámečku o něco víc než v minulých letech. Jak to ovšem bude dál se nedá vůbec odhadnout, Zámeček je v prodeji, a několik zájemců ho už navštívilo, zatím se ale nikdo k jeho opravě a lepšímu využití neodhodlal.

Uvidíme, co přinese příští rok. Co bude dál nyní nelze ani odhadnout.

 

Krasava Šerkopová

Foto:
1 - Natáčení studny.
2 - Výklenek ve sklepení v místnosti pod věží.
3 - Ve 3. poschodí s panem Lahodou.

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.