Good evening, it is Friday 18.9.2020. It is the nameday of Kryštof, tommorow is the nameday of Zita.
redakce@lanskrounsko.cz

200116 kavarnaBratři Karel a Josef Čapkovi byli 10. ledna tématem dalšího z literárních večerů v Knihkupectví Hvězda. Pavla Dederová, která se tentokrát věnovala osobnímu a rodinnému životu rodiny Čapkových, má zvláštní schopnost. Dokáže vtáhnout do vyprávění tak, že jej prožíváte, fandíte, bojíte se, doufáte... Ovšem fakta jsou neúprosná.

Dávno je znáte, ale najednou se vám při znalosti složitých vztahů a osudů jedné rodiny nějak logičtěji propojí.

"Karel měl ve všem štěstí a uměl i včas umřít," prohlásil jeho starší bratr Josef. Měl tím na mysli Karlovo úmrtí v prosinci 1938, několik měsíců před okupací Československa, kdy by jej zcela určitě zatklo gestapo.

Josef zatčen byl a postupně prošel koncentračními tábory v Dachau, Buchenwaldu, Sachsenhausenu a Bergen-Belsenu, kde vypukla tyfová epidemie. Zemřel pravděpodobně těsně před osvobozením tábora. Datum úmrtí ani jeho skutečný hrob nejsou známy.

"V dějinách literatury jsou dvě osoby, jejichž těla nikdo neviděl, neměly pohřeb a nemají hrob. Obě nám zvedly mravní laťku. Jsou to Josef Čapek a francouzský spisovatel a pilot Antoine de Saint-Exupéry," uzavírá své povídání v literární kavárně o Karlu a Josefu Čapkových Pavla Dederová.

Marie Hrynečková

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.