Good night, it is Saturday 4.7.2020. It is the nameday of Prokop, tommorow is the nameday of Státní svátek - Cyril a Metoděj.

Bulletin

200703 varyLanškrounské kino se připojilo k festivalu Tady Vary, a tak 3. července, ve chvíli, kdy měl být zahajován 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu, vítalo diváky rekvizitami navozujícími atmosféru Karlových Varů. Přicházející diváci samozřejmě neodolali pokušení pořídit si snímek před fotostěnou na červeném koberci a správně naladěni pak vstupovali do kinosálu.

200630 zusAbsolventský koncert žáků hudebního a výtvarného oboru ZUŠ měl slibný začátek. Farní zahrada byla 29. června zaplněná diváky, kolem byly vystavené výtvarné práce a na jevišti vystupovali první koncertující. Moderátorka Andrea Stašková si asi při třetím vstupu pochvalovala, že po celodenním dešti se krásně vyčasilo... a během několika minut se spustil takový déšť, že diváci prchli pod stříšku a v hledišti zůstaly jen prázdné židle.

200629 lagunyVytrvalý déšť zvedá hladinu Ostrovského a Třešňovského potoka. Během pondělí 29. června v Lanškrouně napršelo 46 mm vody. Déšť se naštěstí rozložil do téměř celého dne, takže kanalizace na většině míst vodu stíhá odvádět. Půda je však v povrchové vrstvě natolik nasáklá vodou, že v některých místech vznikají laguny.

200628 poliklinika2Starší ze synů Eduarda Silného Viktor studoval na lanškrounském gymnáziu, absolvoval ve školním roce 1890/91. Pracoval jako novinář. Zemřel 13. listopadu 1903 ve věku třiceti let. Ačkoliv má náhrobek na zdejším hřbitově, Lanškroun pravděpodobně není místem jeho skonu.

200627 kytkyJmenuji se Miroslav Svoboda a pracuji jako zahradník Technických služeb Lanškroun. Každý den se se mnou a mojí pomocnicí můžete setkat na ulici, kruhovém objezdu a u květinových záhonů. Na začátek bych chtěl upozornit, že nejsem žádný kriminálník, jak mě často občané vnímají, nedělám tuto práci z nouze ani za trest. Práci zahradníka v technických službách dělám proto, že mě baví a je to můj velký koníček.

200626 zaplavy1Blesková povodeň v polovině června zaplavila několik ulic na Teslově. O rok a týden dříve došlo k podobné situaci v okolí Lidické. V obou případech jde o lokality, které sousedí s velkými lány polí, které vodu z prudkých dešťů nezvládají zadržet. Ta se pak spolu s vrstvou půdy valí do ulic. Jaké je na stole řešení? A jak si chce město poradit se střídáním období sucha a prudkých dešťů? Zeptali jsme se starosty Radima Vetchého.

200624 weidmuller1Naše firma hledá pracovníky na tyto konkrétní pozice:
- seřizovač vstřikovacích lisů
- směnový mistr v lisovně plastů a seřizovač vstřikovacích lisů
- údržbář strojů a zařízení
- montážní dělník
- Lean Manager

170511 schottBudoucnost, na které pracujeme, je naše.
Jste to vy, koho potřebujeme.
Přidejte se k nám.

VEDOUCÍ VÝROBY

200622 radniceU dvou ze čtyř obvodových zdí lanškrounské radnice vyrostlo lešení. Důvodem je chystaná rekonstrukce věže. Součástí zakázky za 824 tisíc korun bude podle referentky památkové péče Marie Heinrichové oprava omítky a nátěr věže a přilehlého štítu radnice včetně restaurování kamenných prvků kolem oken. Přes 40 % nákladů, přesněji 349 tisíc korun, kryje dotace z Ministerstva kultury.

200621 silnyPřipravili jsme osm dílů o historii polikliniky a lanškrounského zdravotnictví, které budeme postupně zveřejňovat každou neděli, a to až do 9. srpna. 

Dům v ulici U Hvězdy

Na místě současné polikliniky existovala zástavba již v 17. století. Podle archivních dokumentů zde stál měšťanský dům s rozsáhlou zahradou. Jednalo se o jednopatrovou podsklepenou budovu s právem vařit pivo pro vlastní potřebu.