Good afternoon, it is Thursday 6.8.2020. It is the nameday of Oldřiška, tommorow is the nameday of Lada.

Bulletin

200805 domekNa jaře roku 2018 se městu Lanškroun podařilo odkoupit od Správy železniční dopravní cesty vlakové nádraží, konkrétně pozemek mezi ulicemi Nádražní a Dvořákovou o výměře 8 357 m2. V majetku SŽDC nadále zůstala žlutá nádražní budova a samozřejmě také koleje.

200805 namorniciPojďte s námi zažít NÁMOŘNICKOU DISCO PÁRTY! Zámecká zahrada, 19 hodin – VYPLOUVÁME. Celý večer povede náš známý DJ STANDA! Těšíme se na vaše tematické kostýmy a doplňky. Při nepřízni počasí přesouváme diskotéku do Multifunkčního centra L´Art.

200804 zamecekPrůzkumy výskytu paranormálních jevů mají první výsledky

V květnu se mi ozvali členové Společnosti pro výzkum paranormálních jevů z.s. s tím, že by rádi přijeli se svými přístroji a zkusili natáčet ve věži i sklepení možné projevy paranormální aktivity.

200804 pozarPět jednotek hasičů likvidovalo požár rodinného domu v Lanškrouně. Dle hlášení na krajské operační středisko hasičů se uvnitř domu měla nacházet osoba. Při příjezdu první jednotky na místo, byl již požár plně rozvinut. Hasiči s termokamerou ihned zamířili do silně zakouřeného domu vyhledávat muže. Po několika minutách byl muž nalezen nedaleko samotného ohniska požáru. Muž byl předán do péče zdravotníků.

200804 kometaAmerická vesmírná agentura NASA vybrala 16. července za fotografii dne snímek komety Neowise nad Suchým vrchem od Petra Horálka. Oceněná fotografie vznikla v noci z 13. na 14. července z vyhlídky od Jablonného nad Orlicí. Horálkovi se podařilo zachytit průlet komety v okamžiku, kdy přímo pod ní, hluboko za obzorem, leží Slunce. Díky tomu míří ohon komety kolmo vzhůru. Na horizontu Suchého vrchu je patrné světelné znečištění, modrý nádeh obloze pak dává svit Měsíce.

200803 srazkyOd včerejšího večera do dnešní 16. hodiny v Lanškrouně napršelo 41 mm srážek a hladina Třešňovského potoka dosáhla prvního stupně povodňové aktivity, tj. stav bdělosti. Hladina Ostrovského potoka tohoto stavu nedosáhla. Odpoledne kolem čtvrté hodiny srážky ustaly, takže voda v potocích rychle odtékala a hladiny klesly.

Složky povodňové komise situaci v Lanškrouně nadále monitorují.

200802 avx30. července 2020 ve 13 hodin a 50 minut středoevropského času, odstartovala k rudé planetě vědecká mise Mars Rover 2020. Její součástí je marsovské vozítko Perseverance (vytrvalost), které je opět vybaveno tantalovými kondenzátory z dílen lanškrounské firmy AVX. Jsou součástí zdroje jeho laserového děla.

200802 ro34. ročník mezinárodního cyklistického závodu juniorů Regionem Orlicka se zapíše do historie tím, že byl jedním z mála závodů pořádaných v době pandemie covid-19. Zvláštní byl i proto, že první etapa musela být kvůli dopravní nehodě anulována.

200801 lekariHovoříme-li o poliklinice, nemůžeme nevzpomenout lékaře, kteří v ní ordinovali. U nich lidé z Lanškrouna i širšího okolí hledali pomoc, když jim bylo nejhůř. Odbornost a lidský přístup zdejších lékařů i zdravotních sester byly pro pacienty možná důležitější, nežli budova sama.

200401 covidNa Orlickoústecku je ke 5. srpnu 47 lidí aktuálně nakažených koronavirem. 

Vážení spoluobčané,
nyní (15. března ve 12 hodin) jsem obdržel oficiální zprávu, že i naše ORP Lanškroun má již potvrzeny 2 pacienty s onemocněním COVID-19. Tyto osoby jsou v přímém kontaktu s hygienou, která již činí nezbytné kroky.