Dobrý večer, je pátek 18.9.2020. Dnes má svátek Kryštof, zítra Zita.
redakce@lanskrounsko.cz

170419 trezorDo Lanškrouna včera přijel trezorový technik, aby "odemkl" starý trezor značky Becher a Hildesheim Wien, který po vyklizení zůstal ve Společenském domě. Než se pustil do práce, konstatoval, že na dveřích jsou patrné stopy po páčení.

Hlavní zámek se podařilo odemknout snadno a rychle. V trezoru byly uloženy písemné materiály z let 1993 až 1999, převážně šlo o stravenky restaurace Společenského domu, ale také restaurace U Radnice.

Dále sumáře vydaných stravenek, podklady k výplatám mezd včetně "píchačky", propagační materiály, vstupenky na Silvestrovskou zábavu z roku 1997 a půllitr.

Poté se technik pustil do otevření vnitřní schránky, což bylo složitější a trvalo podstatně delší dobu. Když byla horní schránka odemknuta, vypadalo to, že si poslední majitel neodpustil vtip. Nebylo v ní totiž nic jiného, než špinavý talíř.

Odborník ještě důkladně prohlédl vnitřek trezoru, zda ve stěně není tajná schránka. Konstatoval, že výroba trezorů značky Becher a Hildesheim Wien končila v roce 1937, zdejší "popelka" (trezoru tak říká, protože má stěny vysypané popelem) tedy musí být starší než 80 let. Je jištěný jedním hlavním a dvěma vedlejšími zámky, váží asi 450 kg. Fládrování na vnitřní schránce i tyrkysová barva uvnitř trezoru jsou původní. Z vnějšku je trezor přetřen barvou a v tuto chvíli již máme potvrzeno, že trezor byl natřen v roce 1994, tedy v době, kdy Společenský dům patřil firmě Leníček.

Důležité je, že se zachoval certifikát na vnitřní straně dveří, který umožní přesnější identifikaci stáří trezoru. Je však nutné jej porovnat s odbornými materiály. Zatím není vyvrácena domněnka, že trezor mohl být pořízen již za života původního majitele vily a zlatnické továrny Rudolfa Emil Langera, tedy na přelomu 19. a 20. století.

Starosta Radim Vetchý potvrdil, že trezor bude zrenovován, odborné práce by neměly přesáhnout částku sto tisíc korun. Poté bude trezor navrácen do vily.

Marie Hrynečková

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.