Dobrý večer, je pátek 18.9.2020. Dnes má svátek Kryštof, zítra Zita.
redakce@lanskrounsko.cz

170412 trezorPři vyklízení Langerovy vily, která zůstala z kulturáku jako jediný objekt po odbourání sálu a hotelu, byl v jedné z místností nalezen trezor bez klíčů. „Může tam být zajímavý obsah, nebo také nic," uvažuje o obsahu uzamčené schránky starosta Lanškrouna Radim Vetchý.

Co trezor ukrývá se dozvíme už 19. dubna, kdy ocelovou skříň otevře trezorový technik z Prahy Josef Radla. Ani v případě, že by šlo o špičkově zabezpečený trezor se stěnami o síle až 15 cm, nepřipouští nutnost "rozpárat" ho, ale je si jist, že trezor otevře speciálním nářadím.

Jak? "To by mohlo být pro někoho návodné, proto nebude možné proces odemykání fotit ani natáčet," varuje. "Kamery mohou běžet teprve chvílí, kdy se budou otevírat dveře, aby veřejnost viděla, co trezor obsahuje," vysvětluje machr přes trezory.

Jakékoliv listiny objevené v trezoru by mohly být pro dokreslení historie Společenského domu zajímavé. Co je však podstatnější, je sám trezor. Nevzhledná ocelová skříň, která má stěny vysypané popelem, nese totiž prestižní značku Becher-Hildesheim Wien. Podle odborníka byly tyto trezory vyráběny odhadem mezi lety 1850 až 1930. Přesnější datace bude možná až při spatření vnitřku schránky. Hodnotu a stáří výrobku totiž nejlépe napoví rozvory, vnitřní štítky a tzv. "chlubítka", což jsou jakési fajnovosti charakteristické pro konkrétní typ. Že byl trezor zvenku dodatečně natřen barvou je evidentní, trezory této značky bývaly totiž zásadné fládrované.

Prozatím není vyloučeno, že trezor do Langerovy vily kupoval už její původní majitel, továrník vlastnící proslulou zlatnickou dílnu, Rudolf Emil Langer. Trezor bude po otevření zrestaurován a navrácen do opravené vily.

Text: Marie Hrynečková
Foto: autorka a Vladimír Skalický

 

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Zaregistrovat a přihlásit se můžete v pravé části stránek.